Moja praca

W poniższym artykule chciałbym pokrótce opisać swój sposób pracy podczas wykonywania reportażu ślubnego.

Ceremonia

Podczas fotografowania ślubu pracuję w stylu reportażowym, tj. staram się pozostać maksymalnie niewidocznym dla Młodej Pary oraz gości. Zawsze jestem bardzo daleki od inscenizowania kadrów, ponieważ w moim przekonaniu na tego rodzaju zdjęciach brakuje prawdziwych emocji, które stanowią przecież ważny element niezwykłego wydarzenia, jakim jest ślub. Jako fotograf nie reżyseruję, a przedstawiam wydarzenia dokładnie takimi jakimi są – wynika to z istoty reportażu. By nie rozpraszać Młodej Pary oraz maksymalnie wiernie oddać atmosferę ceremonii, 90% zdjęć wykonuję bez użycia lampy błyskowej. Na ten komfort pozwala mi w pełni profesjonalny sprzęt fotograficzny najwyżej klasy (zobacz więcej).

Fotograf ślubny Fotografia ślubna Włocławek Toruń Bydgoszcz Fotograf ślubny Fotografia ślubna Włocławek Toruń Bydgoszcz

Wesele

Po przyjeździe na miejsce wesela, bardzo istotne jest uchwycenie powitania chlebem i solą oraz pierwszego toastu, który tradycyjnie kończy się rzucaniem za siebie kieliszków. Następnie przychodzi czas na życzenia (o ile nie zostały złożone bezpośrednio po ceremonii, przed kościołem), a po „pierwszym” obiedzie dochodzimy do jednego z najpiękniejszych momentów, jakim niewątpliwie jest pierwszy taniec Nowożeńców. Jeżeli warunki na Sali na to pozwalają podczas jego fotografowania korzystam z dwóch zdalnie wyzwalanych lamp błyskowych, co pozwala na osiągnięcie poprawnej ekspozycji bez konieczności świecenia „na wprost”, które zazwyczaj w nienaturalny sposób spłaszcza zdjęcia.

Fotograf ślubny Toruń Włocławek Fotograf ślubny Toruń Włocławek

Sesja plenerowa

W odróżnieniu od ślubu sesja plenerowa jest w pewnym stopniu reżyserowana. Po wspólnym wybraniu lokalizacji, analizuję ją pod kątem uzyskania jak najlepszych efektów na plenerze. Staram się wprowadzić rozluźnioną, przyjemną atmosferę, która pozwala na uzyskanie naturalnie wyglądających fotografii. Jestem zdania, że interesujące miejsce na plenerową sesję ślubną można znaleźć wszędzie – równie dobrze możemy umówić się na zdjęcia nad morzem, jak i na łące przy pobliskim lesie. Ważne jest, aby Młoda Para dobrze się czuła w wybranej lokalizacji – to jeden z ważniejszych czynników który wpływa na ostateczny efekt.

Fotograf na ślub Fotograf na ślub

Obróbka

Po wykonaniu ostatniego zdjęcia na plenerze ślubnym przychodzi czas na kolejny, bardzo ważny etap pracy nad reportażem ślubnym – obróbka. Zanim jednak do niej dojdzie, przeglądam zebrany materiał. Podczas ślubu wykonuję ok. 2.5 tysiąca zdjęć, z których w pierwszym etapie selekcji wybieram ok. 800 sztuk. Ostatnim, a zarazem najważniejszym odcinkiem prac nad zdjęciami ślubnymi jest postprodukcja, która średnio zajmuje ok. 50h pracy w programach Lightroom oraz Photoshop (m.in. korekcja skóry, korekcja ekspozycji, temperatury światła, wyciąganie cieni, kolorów, krzywa tonalna).

Messenger icon
Wyślij mi wiadomość na Messengerze

Facebook